Polecamy

Czy warto wprowadzić odżywki białkowe do codziennego menu?

7 powodów, dla których warto wybierać kosmetyki naturalne

Porady

Jak uprawiać aloes w domowych warunkach?

Warto trzymać go przede wszystkim w sypialni - mówi się, że jest najlepszym naturalnym nawilżaczem powietrza. Aloes nocą wytwarza tlen i pochłania dwutlenek węgla, w dzień zaś skutecznie filtruje zanieczyszczenia. Sprawdź, jak uprawiać go w domu! To proste!


Aloes - uprawa w domu 


Ponieważ aloes pochodzi z Ameryki Południowej, w polskich warunkach klimatycznych może być hodowany wyłącznie w pomieszczeniach, jako roślina doniczkowa. Kwiat ten nie tylko potrzebuje dodatniej temperatury, która latem waha się pomiędzy 20 a 25 °C, zimą zaś między 8 a 10 °C. By aloes rozwijał się prawidłowo, koniecznie trzeba zadbać również o dostarczanie mu właściwej ilości światła: musi być go naprawdę sporo. Jeśli aloes nie jest dostatecznie doświetlony, jego liście znacząco się kurczą, a wygląd rośliny zaczyna pozostawiać wiele do życzenia. Szczególnie da się to zaobserwować przy niewłaściwym doświetleniu zimową porą. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie aloesu na parapecie okiennym.


Aloes - uprawa i rozmnażanie 


Reprezentujący rodzinę sukulentów, podobnie jak kaktusy aloes nie przepada za zbyt dużą ilością wody. W przypadku, gdy nie podlewasz aloesu zbyt intensywnie, roślina nie będzie wymagała od ciebie zbyt wielu czynności pielęgnacyjnych. Pamiętaj, że dużo bardziej akceptowalnym rozwiązaniem od przelania aloesu jest jego przesuszenie. By rozmnożyć roślinę, należy oddzielić od niej odrosty korzeniowe lub sadzonki pędowe. Takie młode i ukorzenione egzemplarze najlepiej posadzić w lekkiej, torfowej, przepuszczalnej ziemi zmieszanej z gliną i piaskiem. Dobrze sprawdzi się tutaj także specjalne, gotowe podłoże dla kaktusów. O rozmnażanie najlepiej pokusić się na wiosnę, podczas przesadzania rośliny. Drugim sposobem na pomnożenie aloesu jest rozmnażanie go z nasion. Kiedy aloes zakwitł i wydał owoce, można uzyskać z nich nasiona. Warto wysiać je niezwłocznie po zebraniu, ponieważ niezwykle szybko tracą swoje zdolności do kiełkowania.

uprawa aloesu

Aloes, uprawa: przesadzanie 


Poleca się przesadzać aloes co 3 lata w okresie wiosennym. Jak robić to właściwie? Czynność najlepiej rozpocząć od wypełnienia doniczki mieszanką ziemi kwiatowej i piasku gruboziarnistego. Przed wsypaniem ziemi należy utworzyć na dnie doniczki warstwę drenażową. Można zrobić to za pomocą keramzytu lub drobnych kamyczków. Kiedy roślina urośnie do rozmiarów docelowych, nie warto przesadzać jej do większego pojemnika - w zupełności wystarczy wymienienie wierzchniej warstwy podłoża na nowe.


Aloes - uprawa w doniczce, w ogrodzie


Uprawianie aloesu jest możliwe wyłącznie w doniczce w domu, wszystko ze względu na wymagania rośliny pod względem temperatury i naświetlenia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Siedzący tryb pracy programisty a zdrowie. Jak o...

Praca jako programista, administrator sieci, czy specjalista ds. marketingu to zawody związane...

Czy warto wprowadzić odżywki białkowe do...

Odżywki białkowe są najczęściej wybieranymi suplementami diety, szczególnie przez osoby...

Poczucie ciągłego zmęczenia - dlaczego...

Poczucie ciągłego zmęczenia, senności, zniechęcenia oraz braku motywacji to objawy...