Polecamy

Nie zawsze z górki, czyli o problemach ze zdjęciami na strony...

Aloesowy opatrunek na rany

Aloes

Aloes zwyczajny nie taki zwyczajny..

Jego wiecznie zielone liście wynikają ze zdolności magazynowania wody, a po ich nacięciu otrzymuje się nazywany aloną sok. W przypadku odpowiedniego przetworzenia liści aloesu można uzyskać aloesowy żel. Czym jeszcze zaskakuje aloes zwyczajny?
 

Aloes zwyczajny (aloe vera) - informacje o roślinie
 

Tworzy liczne odrosty, zaś wysokość, którą osiąga, to maksymalnie 80 centymetrów. Jego liście są szarozielone, a w początkowych fazach rozwoju rośliny nakrapiane na biało, więcej - rosną gęsto i układają się w rozetę.  Jeśli kwitnie, to kwiatami o żółtej koronie, zebranymi w wydłużone grona. Aloe vera pochodzi z Afryki i Azji Mniejszej, a jego liście aż w 96% składają się z wody. Pozostałe 4% ich składu stanowi aż 14 składników odżywczych i nawet 270 składników charakteryzujących się sporą aktywnością biologiczną.


Aloes zwyczajny - uprawa


Zapewnij mu piaszczyste i lekko kwaśne podłoże, a zimą wstrzymaj się z podlewaniem. Jeśli w okresie zimowym aloes będzie miał swój odpowiednik suchej pory, wiosną wybuchnie ze zdwojoną siłą, jednak nawet wtedy nie istnieje żadna gwarancja na to, że zakwitnie. Aloes nie zrobi sobie nic z braku wody i szkodników takich jak mszyce. Ustaw aloes w jasnym miejscu (najlepiej na parapecie) i pamiętaj, że roślina ta preferuje suche powietrze, dlatego dobrze odnajdzie się w pomieszczeniu ogrzewanym.

aloes zwyczajny


Aloes zwyczajny - zastosowanie 


Uchylamy rąbka tajemnicy! Aloes genialnie sprawdzi się na zaparcia, obniżoną odporność, zapalenie stawów i stany zapalne przewodu pokarmowego, a także na wrzody dwunastnicy, żołądka i jelita grubego. Aloe vera znajduje zastosowanie w przypadku problemów skórnych, oparzeń, trudno gojących się ran, przy cukrzycy typu 2 oraz przy podwyższonym poziomie cholesterolu. Nie bez przyczyny preparat używany jest przy problemach przemiany materii i przy zaparciach.


Aloes zwyczajny - gdzie kupić najlepszy? 


Zdecydowanie najlepszy aloes dostaniesz w aptece. Weź pod uwagę fakt, że aloesowe napoje dostępne w supermarketach mają niewiele wspólnego z prawdziwym, leczniczym, aloesowym sokiem - pamiętaj o tym podczas dokonywania zakupu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Aloes

Bez wody przetrwa wiele dni. Niestraszne mu trudne warunki. Nawilża, goi rany, łagodzi...

Pitny aloes

Aloes do picia mogą stosować wszyscy, którzy ukończyli 12 lat. Aloes nie jest polecany...

Jakie właściwości ma aloes drzewiasty? Jak...

Spotkasz go na skalistych skarpach, w afrykańskim buszu i… w domowej doniczce! Aloes...