Polecamy

Pitny aloes

Żel z aloesem Krauterhof

Blog

Pieluchowanie w praktyce – jak dbać o skórę dziecka i zapobiegać odparzeniom

​Pieluchowanie to czynność, którą rodzic małego dziecka wykonuje kilkakrotnie każdego dnia. Mimo iż zmiana pieluch może wydawać się prostym zadaniem, warto pamiętać przy tym o kilku istotnych aspektach, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia podrażnień. Jak zatem zadbać o wrażliwą skórę dziecka?

Jak unikać odparzeń podczas pieluchowania

Podstawowym działaniem zapobiegającym odparzeniom jest częste zmienianie pieluszek. Zaleca się, aby pieluchy były wymieniane nawet co 2-3 godziny. Kolejną istotną kwestią jest dokładna mycie skóry niemowlaka po każdorazowej zmianie pampersa. W tym celu warto używać nawilżanych chusteczek (najlepiej tych namoczonych samą wodą) lub delikatnych wacików.

Ważne jest też, aby nie używać zbyt dużej ilości zasypek na pupę. Ponadto warto w ciągu dnia na kilkanaście minut ściągnąć dziecku pieluszkę. Umożliwi to szybszą regenerację skóry.

Jak dbać o skórę dziecka w ciągu dnia

Skóra dziecka we wczesnych latach życia jest wrażliwa na podrażnienia, dlatego też powinno się ją odpowiednio nawilżać i natłuszczać. W tym celu poleca się stosować kremy emolientowe i nawilżające przeznaczone do pielęgnacji skóry małych dzieci.

Istotne jest też właściwe przygotowanie kąpieli. Powinna ona trwać tylko kilka minut, aby zbytnio nie przegrzewać lub nie wyziębiać skóry. Do mycia należy używać delikatnych mydeł lub żeli, które mają pozytywną opinię instytutów badawczych. Niektórzy rodzice używają również gąbek do mycia. Warto wtedy wybierać te, które są wykonane z miękkich materiałów. Skórę dziecka można również przemywać dłonią.

Czy warto używać kremów na odparzenia?

Kremy zapobiegające odparzeniom powinny być stałym elementem kosmetyczki malucha. Przed ich zakupem warto zapoznać się ze składem kremu. Przede wszystkim powinny się w nim znaleźć składniki o działaniu łagodzącym np. lanolina czy panthenol. Dobry kosmetyk na odparzenia powinien zawierać dodatek substancji natłuszczających np. olejów roślinnych. W przypadku odparzeń sprawdzi się również krem zawierający cynk, który ma właściwości przeciwzapalne.

W zapobieganiu odparzeń ważne jest zadbanie o odpowiednią higieną pupy niemowlaka, stosowanie właściwej pielęgnacji i regularną wymianę pieluszek. Istotne jest też stałe monitorowanie miejsc szczególnie narażonych na odparzenia, dzięki czemu dziecko uniknie dyskomfortu związanego z podrażnieniem skóry.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Nie zawsze z górki, czyli o problemach ze...

Problem braku zdjęć wykorzystywanych do pracy dotyka zapewne nie tylko takie firmy jak nasza...

Przeszczep włosów w Stambule

Transplantacja włosów zmienia wygląd i może zwiększyć pewność siebie. Zanim zdecydujesz...

Oprawki typu Aviator - co warto o nich wiedzieć?

Jedna z najbardziej znanych marek okularów, Ray-Ban, nie zawsze była tak popularna jak dziś...