Ból mięśni – jak go wyleczyć?
Bóle mięśniowe — to powszechne zjawisko, zwane również mialgią. Objaw ten może pojawić się z różnych przyczyn, między innymi z powodu przeciążenia, kontuzji i chorób ogólnoustrojowych. Łóżko do masażu N6 firmy Nuga Best może pomóc szybciej uporać się z bólem i zmniejszyć prawdopodobieństwo jego nawrotu.
Dlaczego pojawiają się bóle mięśniowe
Ból mięśni może być miejscowy lub rozległy. Często miejscowa mialgia spowodowana jest mimowolnym i nagłym skurczem mięśnia (spazmem) lub częściowym uszkodzeniem struktury mięśniowej w wyniku urazu. W niektórych przypadkach ból jest wynikiem ciągłego napięcia spowodowanego stresem i długotrwałą nieprawidłową postawą, która przyczynia się do zmęczenia mięśni (zwłaszcza szyi, ramion i pleców).
Rozległy ból mięśni może być spowodowany różnymi przyczynami, w tym zakażeniami wirusowymi (zwłaszcza grypą i wirusem Coxsackie), polimialgią reumatyczną, miopatią.
Metody leczenia bólu mięśniowego
Odpoczynek od aktywności fizycznej oraz wszelkiego wysiłku mięśniowego przez 3-7 dni jest główną metodą leczenia nieprzyjemnych objawów. W przypadku silniejszego bólu należy przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki zwiotczające mięśnie.
Szczególną uwagę w okresie rehabilitacji należy zwrócić na żywienie. Nie ma diety, która byłaby wskazana w bezpośrednim zwalczaniu bólu mięśni. Pomocne może być jednak zwiększenie spożycia przeciwzapalnych składników odżywczych:
-
- Kwasów tłuszczowych omega 3;
-
- Witamin E, C i z grupy B;
-
- Składników mineralnych - cynk i selen;
W celu przyspieszenia regeneracji mięśni należy unikać alkoholu. Alkohol etylowy ma działanie moczopędne i wpływa na metabolizm farmakologiczny, zmieniając działanie substancji czynnych zawartych w lekach.
Dobre działanie terapeutyczne w przypadku bólu mięśni wykazują kompresy rozgrzewające. Zwiększają przepływ krwi i przyspieszają regenerację. Nie należy ich jednak stosować w przypadku występowania zmian naczyniowych.
Masaże mające na celu rozluźnienie mięśni mogą przyspieszyć proces rehabilitacji. Każdy może wykonać taki masaż, jednak należy zachować dużą ostrożność, aby nie pogłębić problemu. Można również skorzystać ze specjalnego łóżka do masażu N6 firmy Nuga Best. Urządzenie to może być stosowane w profilaktyce wszelkich patologii układu mięśniowo-szkieletowego. Z modelami i cenami można zapoznać się w każdym salonie w Polsce.
Jeśli nie można obejść się bez leków
W leczeniu bólu mięśniowego rzadko stosuje się leki. Jeśli jednak objawy są bardzo nasilone, lekarz może zalecić przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w postaci żeli lub maści. Produkty lecznicze do stosowania wewnętrznego wykazują niską skuteczność.
Ponadto lekarz może przepisać środki zwiotczające mięśnie. Leki te rozluźniają mięśnie szkieletowe i gładkie. Mogą to być środki doustne (ogólnoustrojowe), pozajelitowe (do wstrzykiwania) i miejscowe (maść, żel lub krem). Na bóle mięśniowe najczęściej stosowane są te, które działają na ośrodkowy układ nerwowy.
Przy odpowiednim podejściu, z bólem mięśni można się łatwo uporać. Profilaktyka natomiast zmniejszy prawdopodobieństwo nawrotu nieprzyjemnych objawów. Ważne jest, aby prowadzić zdrowy tryb życia, prawidłowo się odżywiać i nie rezygnować z aktywności fizycznej. A przed intensywnymi ćwiczeniami należy zawsze wykonać rozgrzewkę.
Artykuł partnera
Zobacz
Siedzący tryb pracy programisty a zdrowie. Jak o...
Praca jako programista, administrator sieci, czy specjalista ds. marketingu to zawody związane...
Czy warto wprowadzić odżywki białkowe do...
Odżywki białkowe są najczęściej wybieranymi suplementami diety, szczególnie przez osoby...
Poczucie ciągłego zmęczenia - dlaczego...
Poczucie ciągłego zmęczenia, senności, zniechęcenia oraz braku motywacji to objawy...
Komentarze (0)