Siedzący tryb pracy programisty a zdrowie. Jak o siebie zadbać?
Praca jako programista, administrator sieci, czy specjalista ds. marketingu to zawody związane głównie z siedzeniem przy komputerze. Choć mogą przynosić wiele satysfakcji i stanowić dochodowe zajęcie, to siedzący tryb życia, z jakim się wiążą, nie pozostaje obojętny dla naszego zdrowia. Jak o siebie zadbać, pracując przy komputerze?
Praca jako programista i jej niekorzystny wpływ na zdrowie
Praca programisty oceniana jest raczej pozytywnie w społeczeństwie. Wiele osób postanowiło się przebranżowić do tego zawodu, ze względu na atrakcyjne zarobki. Jednak wbrew pozorom, siedzenie przy komputerze nie ma samych zalet. Praca programisty może wpływać niekorzystnie na zdrowie. W szczególności wiąże się z długotrwałym siedzeniem. Jeśli stanowisko dotyczy umowy o pracę, to zwykle pracownicy muszą siedzieć przy biurku 8 godzin dziennie.
Jednak praca ta często przebiega w ramach współpracy B2B. Wówczas programista ma nieco więcej elastyczności pod względem godzin pracy. Może podzielić ją tak, by nie siedzieć kilka godzin z rzędu przy biurku. Jednak trzeba być realistą i mieć na uwadze, że przy skomplikowanych projektach praca taka może niezależnie od umowy zająć znacznie powyżej 8, czy 10 godzin dziennie.
Jest to bardzo obciążające dla organizmu. Prowadzi do problemów z postawą i napięcia mięśni. Samo siedzenie przy biurku przez wiele godzin dziennie jest mniej uciążliwe, jeśli wykonujemy w międzyczasie ćwiczenia. Nie każdy jednak o tym pamięta. Brak aktywności fizycznej może doprowadzić do otyłości i problemów z układem sercowo-naczyniowym.
Praca programisty a problemy z oczami
Praca jako programista wymaga od nas długiego patrzenia w ekran. To prowadzi do zmęczenia wzroku, uczucia suchości oczu. Długotrwałe siedzenie przed komputerem zwiększa ryzyko problemów ze wzrokiem i może prowadzić do zespołu widzenia komputerowego. Osoby, które patrzą w monitor komputera przez ponad 3 godziny dziennie, bez zastosowania odpowiednich przerw, mogą doświadczać podrażnienia i bólu oczu, uczucia zmęczenia, a nawet podwójnego widzenia, zawrotów głowy i bólów karku.
Jak dbać o zdrowie, pracując w biurze?
Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku każdej pracy możemy doszukać się wad. Przykładowo, podczas pracy przy produkcji istnieje większe ryzyko urazów przy obsłudze ciężkich maszyn. Dlatego sam fakt, że trzeba siedzieć wiele godzin dziennie przed komputerem, jeszcze nie stanowi czynnika, który powinien zmusić do zmiany zawodu.
Warto jednak w życiu wdrożyć pewne ułatwienia i zatroszczyć się o swoje zdrowie. Przede wszystkim zasady BHP w pracy przy komputerze obejmują pięciominutowe przerwy w pracy po każdej godzinie przepracowanej przy obsłudze monitora ekranowego. Kobietom w ciąży przysługuje 10 minut. Nie jest to jednak przerwa od pracy, a przerwa od komputera.
Dlatego w trakcie tych pięciu minut możesz pracować, lecz wykonując zadania, które nie polegają na patrzeniu w ekran. Pracując w biurze, warto dbać o wykorzystanie tych przerw. Ważny jest także aspekt ergonomii stanowiska pracy. Pracodawca zapewnia ci biurko, sprzęt i krzesło. Dostosuj je do swoich potrzeb, odpowiednio regulując. Dzięki temu unikniesz lub zminimalizujesz problem z postawą i napięciem mięśni. Warto także czasem w biurze wstać i wykonać kilka ćwiczeń. W ten sposób nieco pobudzisz krążenie.
Jak znaleźć pracę jako programista?
Jeśli wady pracy biurowej nie odwodzą się od pomysłu pracy jako programista, poszukaj takiego miejsca pracy, w którym pracodawca zapewni ci jak najlepsze warunki. Ofert pracy najlepiej szukać w sieci. W serwisach pracy zgromadzonych jest wiele różnorodnych propozycji zatrudnienia wraz z opisem firmy, obowiązków i korzyści z zatrudnienia. Oferty pracy dla programisty znajdziesz na GoWork. Pod kątem troski o własne zdrowie, warto w ofercie zwrócić szczególną uwagę na benefity pracownicze. Karta sportowa i prywatna opieka medyczna pomagają wesprzeć zdrowie w pracy siedzącej.
Artykuł partnera
Zobacz
Jak wybrać najlepszego dentystę w Krakowie?
Wybór dentysty to niełatwe zadanie, zwłaszcza w dużym mieście takim jak Kraków...
Czy warto wprowadzić odżywki białkowe do...
Odżywki białkowe są najczęściej wybieranymi suplementami diety, szczególnie przez osoby...
Poczucie ciągłego zmęczenia - dlaczego...
Poczucie ciągłego zmęczenia, senności, zniechęcenia oraz braku motywacji to objawy...
Komentarze (0)