Jakie właściwości ma aloes drzewiasty? Jak wygląda ta roślina?
Spotkasz go na skalistych skarpach, w afrykańskim buszu i… w domowej doniczce! Aloes drzewiasty występuje głównie w południowej Afryce, co wynika z jego zamiłowania do deszczowego, ciepłego klimatu.
Jak wygląda aloes drzewiasty?
W naturze jest naprawdę spory - osiąga od 2 do nawet 6 metrów. Jego liście wyróżniają się niebiesko-szarą barwą, a ich brzegi są zakończone kolcami. Liście posiadają długość od 20 do 40 centymetrów, są raczej matowe i gładkie. Kwiat aloesu jest bardzo charakterystyczny - posiada czerwono-rudo-złote zabarwienie i prawie 40 centymetrów długości, niestety niezmiernie rzadko pojawia się w warunkach domowych - ma to związek przede wszystkim ze zbyt niską temperaturą. Łodyga aloesu może osiągać nawet 30 centymetrów długości!
Aloes drzewiasty - uprawa
Aloes uprawia się naprawdę łatwo. Roślina preferuje dużą ilość światła i wysoką temperaturę (20-25°C latem i minimum 8-10°C zimą), zważywszy na to, że w naturalnych warunkach żyje w 22-31°C w sezonie wegetacyjnym i w 13-20°C w trakcie zimy. Aloes nie przepada za zbyt dużą ilością wody i o wiele lepiej zniesie przesuszenie niż nadmierną ilość płynów.
Aloes drzewiasty - rozmnażanie
Do rozmnożenia rośliny konieczne będzie oddzielenia odrostów korzeniowych i sadzonek pędowych. Młode, ukorzenione egzemplarze aloesu powinno się posadzić w lekkiej i torfowej glebie przepuszczalnej, najlepiej takiej wymieszanej z gliną i piaskiem lub w podłożu przeznaczonym specjalnie do hodowania kaktusów (nie, aloes nie jest kaktusem, ale taka gleba bardzo mu odpowiada!). Aloes można rozmnożyć także z nasion, w przypadku gdy zakwitł i wydał owoce (w domowych warunkach jednak praktycznie się to nie zdarza). Uzyskane nasiona należy wysiać od razu po zebraniu - błyskawicznie tracą możliwości kiełkowania. Rozmnażanie aloesu wskazane jest przede wszystkim na wiosnę, podczas przesadzania rośliny.
Aloes drzewiasty - właściwości
Liście aloesu zawierają glikoproteidy, polisacharydy, aloeniny, pochodne chromu i liczne substancje mineralne. Glikoproteidy wzmacniają odporność organizmu, polisacharydy posiadają właściwości odtruwające, aloeniny przyspieszają gojenie się ran, chrom działa przeciwzapalnie, a cynk, nikiel, miedź, żelazo, kwas foliowy i witaminy pozytywnie wpływają na zdrowie i urodę. Aloes drzewiasty uleczy oparzenia i trudno gojące się rany, pomoże w zroście tkanek, poprawi samopoczucie i zregeneruje organizm, a w dodatku zniweluje bóle brzucha i zmniejszy podrażnienie śluzówki przełyku. Aloes polecany jest osobom cierpiącym na chorobę wrzodową, wypadanie włosów, oparzenia, owrzodzenia i pęknięcia skóry.
Zobacz
Aloes
Bez wody przetrwa wiele dni. Niestraszne mu trudne warunki. Nawilża, goi rany, łagodzi...
Pitny aloes
Aloes do picia mogą stosować wszyscy, którzy ukończyli 12 lat. Aloes nie jest polecany...
Aloes zwyczajny nie taki zwyczajny..
Jego wiecznie zielone liście wynikają ze zdolności magazynowania wody, a po ich nacięciu...
Komentarze (0)